Turizam- Vodosnabdijevanje Nacionalnog parka "Lovcen"
Dimitrije Pejović
Nacionalni park „Lovćen“
-vodosnabdijevanje-
Uvod
Lovćen je planina Dinarskog planinskog sistema. Nacionalnim parkom proglašen je 1952. U prezentaciji turističke ponude Nacionalni park „Lovćen“ kao veoma atraktivna i očuvana cjelina, predstavlja jedinstven turistički motiv. Mogućnosti turističke valorizacije Lovćena treba posmatrati u sklopu cjelokupnog razvoja mnogo šireg područja, posebno Cetinja, Podgorice i Primorja. Ovo zato što se smatra da će izletničko-ekskurzioni turizam i dalje biti najjače izražen na ovom prostoru.
Blizina urbanim cjelinama (Cetinje, Podgorica i Primorje) kao i dobra povezanost ( u planu je izgradnja sistema žičara) davaće Lovćenu onu stalnu i potrebnu nadopunu za nivo konkurentnosti nad susjednim i srodnim prostorima.
Problem vodosnabdijevanja
Kao i na drugim prostorima, tako su i na Lovćenu hidrografske prilike odraz međusobnih odnosa klime (količina padavina), geološkog sastava i reljefa tla.
Za Lovćen se može reći da je istovremeno i bogat i siromašan vodom. Bogat u podnožju, jer se vode zbog veoma naglašene količine padavina (i do 5000 mm. godišnje) i vodopropusnih slojeva planine, javljaju u obliku jakih vrela: Obzovica, Škerda, Obod, Crmnička vrela. Međutim, bezvodan je na površini (područje Nacionalnog parka), gdje se javlja nešto jači izvor Ivanova korita, dok su drugi izvori veoma slabe izdašnosti.
Nalazi, rješenja i predlozi Radne grupe:
-razvoj i korišćenje Nacionalnog parka se ne može ostvariti bez obezbjeđenja potrebnih količina kvalitetnih voda,
-obzirom na nadmorsku visinu (preko 1200 m/ nv), geološki sastav (vodopropusnost slojeva), mogućnost da se nađu neki značajniji vodeni tokovi su veoma male,
-potrebne količine voda, sadašnjih i perspektivnih, treba obezbijediti zahvatanjem raspoloživih izvorskih voda i izgradnjom površinskih akumulacija,
-među vrtačama koje dolaze u obzir za izgradnju površinske akumulacije, posebno treba izučiti vrtaču Blatište, zbog položaja, veličine kao i mogućnosti punjenja i pražnjenja.
Vrtača Blatište nalazi se neposredno i nizvodno od izvora Ivanova korita. Imajući u vidu obim godišnjih padavina i površinu sliva, Ekipa je bila mišljenja da nema problema za njeno punjenje i prehranjivanje.
-Izgradnjom akomulacije na ovom prostoru, nameće se pitanje narušavanja integriteta Nacionalnog parka. Međutim, vrtača Blatište je periodično plavljena (zimski dio godine - otuda joj i ime), te se ovoj cjelini ne „kalemi“ ništa novo.
-Sa estetske strane mislimo da će jedna mirna vodena površina u kamenu, bez visokih brana i zidova, dobro doći uharmonirana u ovaj prostor, te da će takođe biti dopuna onog što se ovdje i očekuje – jedinstvo sklada i mira.
Umjesto zaključka: Nema savremenog turizma (pa ni pristojna života) bez dovoljnih količina kvalitetnih voda.
Dimitrije Pejović, dipl.turizmolog
Cetinje, 14.06.2007