Program rada i razvoja Bolnice "Danilo I" na Cetinju do 2012 godine - Ivan Gazivoda
Gazivoda dr Ivan, direktor Bolnice "Danilo I"
Kao bolnica opšteg tipa, ''Danilo I'' u svom sastavu mora imati četiri odjeljenja:
1. Interno odjeljenje
2. Ginekološko akušersko odjeljenje
3. Hirurško odjeljenje
4. Dječije odjeljenje
Medjutim, pored ovih odjeljenja, koja uspješno ostvaruju svoju osnovnu svrhu i koja zbog kvaliteta medicinskih usluga koje pružaju uživaju nesporno povjerenje i ugled, smatramo da je realno formiranje i razvijanje novih.Tako su formirana odjeljenja kojih nema u drugim gradovima Crne Gore i za kojima se osjeća posebna potreba, a to su: otologija (odjeljenje za liječenje uha) sa audiologijom i odjeljenje za humanu reprodukciju (asistirane reproduktivne tehnologije). Novoformirana odjeljenja cetinjske bolnice time su postala referentni centri na nivou Republike. Ostvarivanjem tog plana, postojeća osnovna odjeljenja radila bi na sekundarnom nivou zdravstvene zastite, dok bi otologija i humana reprodukcija bile na tercijalnom nivou.
Shodno najavljenoj izradi strategije sekundarnog i tercijalnog nivoa zdravstva u Crnoj Gori, za očekivati je da će ona u mnogo čemu determinisati i razvoj naše bolnice. Budući da će strategija prije svega definisati model implementacije usluga koje pružamo, od posebnog je značaja da oni članovi kolektiva bolnice “Danilo I” koji u ovaj projekat budu uključeni, ulože napor da dodjemo do strateških opredjeljenja koja će biti podsticajna za razvoj naše bolnice.
Cijeneći okolnosti u kojima bolnica “Danilo I” danas radi, te imajući u vidu njene osnovne potrebe i potencijale s kojima raspolaže, smatram da bi se plan njenog budućeg rada i razvoja mogao podijeliti u četiri segmenta:
1. Briga o kadrovskoj strukturi (angažovanje potrebnog kadra i edukacija)
2. Izgradnja, renoviranje i opremanje medicinskih objekata
3. Nabavka nove medicinske i nemedicinske opreme
4. Implementacija novih programa kojima bi se dopunio spektar medicinskih usluga
1.ANGAŽOVANJE POTREBNOG KADRA I EDUKACIJA:
Prva i neophodna aktivnost bila bi raspisivanje dvije specijalizacije iz ORL, pri čemu bi jedan specijalista imao usmjerenje ka otohirurgiji a drugi ka audiologiji. Takodje, neophodno je što hitnije raspisati specijalizaciju iz medicinske biohemije jer Bolnica nema stručnjaka iz te oblasti.
Nedavno osnivanje odjeljenja Humane reprodukcije otvorilo je prostor i za zapošljavanje još jednog ginekologa, koji bi se obučio za metode endoskopske hirurgije ( laparoskopija, histeroskopija=pregled materice) i asistiranih reproduktivnih tehnologija -subspecijalizacija steriliteta i infertiliteta. Zavisno od povećanja obima posla (broja ciklusa vantjelesne oplodnje) moguće je angažovanje i edukacija jednog ili dva biologa.
U slučaju da dodje do objedinjavanja RTG službe Doma zdravlja i Opšte bolnice, nametnuće se i potreba za angažovanjem još jednog radiologa (ili raspisivanje specijalizacije) i edukacije jednog RTG tehničara.
Pored toga, mnogi mladi specijalisti će imati zadatak da ovladaju dijagnostičkim i terapijskim procedurama tipa ultrazvučne dijagnostike i endoskopskih metoda, kao i vještinama u sprovodjenju terapije bola.
Uporedo sa brigom o stručnom usavršavanju, treba uložiti veliki napor da bi se ljekari motivisali da stalno žive na Cetinju, a to je jedino moguće ostvariti trajnim rješavanjem njihovih stambenih problema. Izgradnja stambenih jedinica, uz prethodni dogovor i finansiranje od strane Ministarstva Z.R.S.S., R.F.Z. C.G. i prijestoničke samouprave, optimalno je rješenje. Što većim participiranjem u projektima Vlade dodjele povoljnih stambenih kredita postojeći problemi bi se zna čajno ublažili.
Važan segment rada u našoj bolnici je i kvalitetno edukovanje srednje medicinskog kadra. U toku je uključivanje u rad mladih medicinskih sestara i tehničara, posebno onih školovanih na Cetinju. U ovom segmentu djelovanja posebno važnim smatramo obezbjedjivanje kadra u transfuziji, anesteziji, RTG i endoskopiji.
2.IZGRADNJA, RENOVIRANJE I OPREMANJE MEDICINSKIH OBJEKATA
Kapitalni projekat koji bi trebalo da se realizuje u narednom četvorogodisnjem periodu je renoviranje zgrade stare dječije bolnice, čime bi se dobio neophodni prostor za kvalitetnije funkcionisanje javnog zdravstva u Cetinju.
U ovom objektu planirani su sljedeći sadržaji:
- Hitna služba
- Odjeljenjske ambulante
- Odsjek za očne bolesti
- RTG I UZ kabinet
- Endoskopski kabinet
- Laboratorija
- Obdukciona sala
- Prostorije područne jedinice RFZ CG
- Dva apartmana(soba sa kupatilom) za smještaj spoljnih saradnika
Postoji plan, da u postojećem objektu bude i kotlarnica za potrebe Bolnice i Doma zdravlja, koja je sada u zgradi lokalne samouprave. Pored renoviranja ovog objekta, treba privesti namjeni slobodni prostor izmedu njega, bolničke zgrade i vešeraja. Jedna od ideja je da se na ovom prostoru izgradi parking. Prema našim planovima zgrada stare djecije bolnice i sadašnje bolničke zgrade bile bi povezane nadzemnim prolazom.
U saradnji sa lokalnom samoupravom, potrebno je insistirati kod nadležnih institucija da se započne renoviranje zgrade prve bolnice u CG,u skladu sa namjenom koja bi joj bila odredjena.
U objektu bolnice, potrebno bi bilo na svakom odjeljenju napraviti nekoliko apartmana (soba sa kupatilom), promijeniti podne obloge i na dijelu zgrade gdje to još nije uradjeno, postaviti eloksiranu bravariju.Neophodno je ofarbati krovove svih objekata u bolničkom krugu.
3. NABAVKA NOVE MEDICINSKE I NEMEDICINSKE OPREME
Renoviranje stare zgrade dječije bolnice mora pratiti i opremanje najsavremenijim aparatima. Posebnu pažnju treba obratiti na izbor RTG aparata, gdje treba ostaviti mogućnost da se uz moderan RTG aparat može instalirati sofisticiranija medicinska oprema tipa CT=Skener i MR=Magnetna rezonansa. Za ostvarenje ove ideje treba računati i na učešće privatnog kapitala. Takodje, najsavremenijom opremom treba opremiti i laboratoriju, kao i endoskopski kabinet. S’ obzirom da je postojeći endoskopski aparat star više od deset godina, neophodna je nabavka novog. Za potrebe naših odjeljenja i odsjeka potrebno je nabaviti sljedeće aparate:
- Interno odjeljenje: novi aparat za test opterećenja, spirometar i tri monitora, holter pritiska i rada srca
- Ginekološko odjeljenje: nove porodajne stolove i CTG aparat
- Hirurško odjeljenje: ultra-sizen nož i torako-abdominalni ekarter sa kamerom i izvorom svijetla
- ORL odjeljenje: aparat za otoakustičnu emisiju, Bera aparat , frezu i amulantni mikroskop
- Pedijatrija: dva inkubatora i dva monitora
- Odsjek za očne bolesti: OCT-aparat za snimanje retine i očnog živca
- Anestezija i intenzivna njega: respirator i tri monitora
Pored nabavke visokosifisticiranih medicinskih aparata, za kvalitetnu organizaciju rada u Ustanovi, potrebna je i informatička oprema koja bi povezala sva odjeljenja i službe. Nije nevažno planirati i zamjenu dotrajalog mobilijara u ljekarskim, sestrinskim i bolesničkim sobama.
4. IMPLEMENTACIJA NOVIH ZDRAVSTVENIH PROGRAMA KOJIMA BI SE DOPUNIO SPEKTAR MED. USLUGA
Prema prihvaćenom projektu Odeljenje Humane reprodukcije ima u daljem razvoju obavezu primjene novih tehnologija, kao što su: genetska ispitivanja, naročito PGD (preimplantaciona genetska dijagnostika), formiranje banke sperme, razvoj genetskog savjetovališta uz kontinuirani monitoring rezultata rada nakon ART-a=Asistirane reproduktivne tehnologije.
U daljoj budućnosti, Odjeljenje humane reprodukcije, mora se uključivati u medjunarodne projekte posvećene stem ćelijama, u skladu sa pozitivnim propisima CG.
Januar, 2008.godine Autor programa:
Direktor Bolnice "Danilo I"
Gazivoda dr Ivan
2 Comments:
Postovani direktore prve drzavne bolnice u Crnoj Gori,raduje me sto ste napravili ovako dobar plan razvoja i rada za period do 2012 god.
Zelim samo da Vam dam par sugestija za koje smatram da bi se mogle realizovati uz pomoc Drzave Crne Gore a djelimicno i putem neke donacije iz inostranstva a koje bi bile veoma znacajne za podizanje nivoa zdravstvenih usluga na Cetinju. Radi se o sljedecem:
-Trebalo bi kupiti Mamogram kako bi se moglo vršiti rendgensko ispitivanje tkiva dojke radi otkrivanja ili pregleda neindetifikovanih grudvi ili grumena u dojci jer sada puno zena iz Cetinja ide da obavi potrebne preglede na ovu temu van Cetinja.
-Trebalo bi obezbijediti i aparat za hemodijalizu bubreznim bolesnicima iz Cetinja kako ne bi morali ici kombijem u Podgoricu...
-Trebalo bi staru zgradu bolnice "Danilo I" da renovira Drzava Crna Gora preko Agencije za javne radove i u njoj, mozda, da se smjesti dio sluzbi Fonda zdravstva Crne Gore, Ministarstva zdravlja, Medicinska biblioteka, Klub ljekara, Ljekarska komora Crne Gore, Muzej zdravstva Crne Gore, nekolika apartmana dje bi mogli boraviti specijalni gosti itd.
Pajo Kadic, Cetinje
Postovani gospodine Gazivoda,
jako sam zadovoljan Vašim planom rada bolnice "Danilo I" do 2012. godine i ostvarenim rezultatima u periodu od kada ste prezentirali program na ovom sajtu do danas...
Koristim priliku da Vam čestitam uspješan start klinike za vantjelesnu oplodnju i uspješno izvedene operacije ugradjivanja vještačkog uha kao i prelijepi idejni projekat za rekonstrukciju zgrade stare dječije bolnice koji je prema mojim informacijama pozitivno ocijenjen i od nadležnih državnih institucija pa vjerujem da ćete uspjeti, i pored ove finansijske krize, da i ovaj projekat uspješno realizujete u narednom periodu, čime bi mnogo unaprijedili kako uslove za rad tako i nivo medicinskih usluga koje pruža bolnica "Danilo I".
Pošto ste u dilemi što smjestiti u staroj zgradi prve državne bolnice u Crnoj Gori, slobodan sam predložiti Vam da taj objekat u prvom redu služi za smještaj starih osoba, slično objektu koji je prije nekoliko dana "otvoren" u Risnu. Čini mi se, da je ovo najrealnija varijanta, jer imate skoro sve uslove za uspješan rad ove ustanove, osoblje, kuhinju, vešeraj,... Vjerujem i da bi se mogla obezbijediti i (eventualna) donacija kako bi sve ovo bilo i ekonomski opravdano.
U nadi da ćete, posjetiocima našega sajta, uskoro, staviti na uvid i detalje iz idejnog projekta za rekonstrukciju zgrade stare dječije bolnice, srdačno Vas pozdravljam.
Vesko Pejović, Cetinje, 20.12.08
Post a Comment
<< Home