Cetinje Okrenuto Buducnosti

Dobrodosli na sajt posvecen Cetinju! Ovo je mjesto gdje mozete prezentovati vase ideje i sugestije kako da zajednicki doprinesemo boljoj i ljepsoj buducnosti Cetinja.

Tuesday, May 27, 2008

TURIZAM - PANORAMSKI PUTEVI, Zoran Vulević


Vesko, pozdravljam ovu tvoju ideju. Sjajna je. Konačno da se neko sjeti da na jednom mjestu dobijamo prijedloge i sugestije u vezi budućnosti Cetinja. Ipak, ništa neobično kada si ti u pitanju. Još jednom moje čestitke.

Za ovo moje prvo javljanje, iznijeću jedan od prijedloga koji sam ponudio na radionicama u vezi Master plana "STRATEGIJA RAZVOJA TURIZMA CRNE GORE DO 2020." a koji je, po mojem mišljenju, dobar za Cetinje.

Ministarstvo turizma i zaštite životne sredine uz podršku Vlade SR Njemačke kroz angažovanje Njemačkog razvojno – investicionog fonda – DEG i Njemačkog društva za tehničku saradnju – GTZ-a, pokrenulo je aktivnosti na inovaciji Master plana “Strategija razvoja turizma Crne Gore do 2020.” Namjera Vlade RCG i Ministarstva turizma i zaštite životne sredine je da se izrada ovog strateški važnog dokumenta sprovede na što kvalitetniji način. S tim u vezi, pored tima ino eksperata koji predvodi g-din Johann Friedrich Engel, ekspert za pitanja turizma i konsultant u Vladi RCG, u izradi dopune Master plana predvidjeno je bilo aktivno učešće domaćih institucija republičkog i opštinskog nivoa, kao i inostranih institucija koje na posredan ili neposredan način učestvuju u razvoju crnogorskog turizma. Takodje je bilo veoma važno i uključenje civilnog sektora, privatnog sektora iz oblasti turizma, bankarstva, gradjevinarstva, poljoprivrede, trgovine i td. Sve ovo u cilju što kvalitetnije dopune Master plana koji će biti putokaz za poslovanje u oblasti turizma u budućem periodu.

S ovim u vezi, održano je u Podgorici (sala Uprave za kadrove), u periodu od 01.02 – 20.02. 2007. ukupno 10 radionica na različite teme, a sve u cilju što bolje dopune postojećeg Master plana.

Montenegro Biznis Alijansa (MBA) ocjenila je ove aktivnosti veoma značajnim za razvoj turizma, odnosno za razvoj ukupnog biznisa u Crnoj Gori. To je i bio razlog da budem njen predstavnik, na svim ovim radionicama i uzmem aktivno učešće u radu.

Na ovim veoma posjećenim radionicama (ukupno deset) bili su prisutni, uglavnom, svi subjekti koji u ovoj privrednoj oblasti nešto znače, kao i predstavnici državnih organa i nadležnog Ministarstva, na čelu sa ministrom Predragom Nenezićem. Takodje su sve ove radionice redovno pratila sredstva informisanja.

Na tim radionicama sam istakao značaj Cetinja za razvoj tzv. kulturnog i drugih turizama, te da bi ono moglo biti “sabirni centar” za turiste koji obilaze primorje i njegovo zaledje, s obzirom da se Master planom predvidja da ova veza primorja i zaledja bude što neposrednija, odnosno povezana u jedinstven turistički proizvod.

Insistirao sam na tome da se Cetinjskoj regiji posveti posebna pažnja u Master planu zbog brojnih specifičnosti: tradicije, istorijske uloge, kulturnog značaja, i konačno njegovog položaja.

I sada ono što je za nas najvažnije:

Predložio sam da se Master planom predvidi čitava mreža “panoramskih puteva” kroz Crnu Goru. Ovo je sasvim izvodljivo, jer se širom Crne Gore, od primorja do Durmitora, ovi putevi mogu nadovezivati jedan na drugi, praveći jedinstvenu mrežu za pješačenje.

Ono što je neophodno kada su ovi putevi u pitanju su prekrasni predjeli i pejzaži koji se na ovaj način nude turistima, a toga u Crnoj Gori ima zaista dosta. Sigurno da za ovu aktivnost ne bi trebala neka velika ulaganja. “Panoramske puteve” bi gradila svaka opština za sebe, povezujući ih sa susjednom opštinom.
Ovim putevima bi se kretalo pješice, na konjima ili kočijama. Bili bi široki nekoliko metara, negdje i manje i pružali se iznad atraktivnih predjela. Poznato je da na čitavom prostoru Crne Gore postoje staze, manje ili više zapuštene, koje bi se mogle urediti i pretvoriti u panoramski put.
I ono što je posebno važno, na tim putevima bi se mogao razviti biznis, prije svega u sektoru ugostiteljstva, sporta, planinarenja, paraglajdinga, panoramskih letova, letova balonom, biciklizma i td.

Duž ovih staza, odnosno panoramskih puteva bile bi istaknute informacije koje se odnose na: težinu puta, dužinu puta, vrijeme hoda, visinsku razliku,

zanimljivosti na stazi, objekti na stazi, kulturno-istorijski spomenici i td. U turističkim objektima bi se mogli prodavati priručnici koji tretiraju teme koje se tiču planinarenja, života u divljini, vremenu, klimi, orjentaciji, spasavanju,

flori i fauni, skloništima, turističkim programima (rafting npr.), pećinama, jamama, specifičnoj hrani, autohtonim proizvodima, lovu, ribolovu i td.

Što se Cetinja tiče, moj predlog bi bio da se što prije krene sa ovim. Da se formira Odbor ili nešto slično, koji bi rukovodio čitavom stvari. Da se odredi dinamika rada, odnosno definišu rokovi po dionicama. Cetinje bi svoje panoramske puteve radilo do granica sa Podgoricom, Kotorom i Budvom. Naš predlog bi, obavezno bio proslijedjen opštini Cetinje, možda i Vladi kako bi smo organizovali sastanak na nivou svih opština u Crnoj Gori, a da za to npr. bude odgovorna Zajednica opština Crne Gore.

Inače, ovaj predlog sam, u ime Montenegro Biznis Alijanse, uputio Ministarstvu turizma i Ministarstvu za ekonomski razvoj.

Spreman sam da iza ovog projekta ''zalegnemo'' i to što prije.Takodje znam da si i ti za to spreman.

Za sada toliko.

Pozdrav,
Zoran Vulević

Ekonomski savjetnik MBA
Podgorica, 27.05.08.

1 Comments:

Anonymous Anonymous said...

svidja mi se bas ideja,trebalo bi uloziti na Cetinju dosta,Cetinje je ogledalo Crne Gore,a imam i ja jednu malu idejicu...
put za Orlov krs!!!
to bi stvarno trebalo dosta urediti,put treba biti novi,treba imati trotoar,rasvjeta se mora postaviti i obavezno se gore urediti maximalno,jer turisti iz dana u dan dolaze na ct da vidi istoriju Crne Gore!!!
toliko od mene...
s postovanjem Marko Djukanovic.

7:40 PM  

Post a Comment

<< Home